ZZVJ

4.10.2008

            Nadešel 4. říjen a s ním termín zkoušek základního výcviku jezdců, určený ČJF. Počasí, tak jako celé září, nic moc. A ještě se stihlo v posledních dnech zhoršit. Zima, déšť, bahno. No, ale na termín konání zkoušek se vcelku dlouho čeká, a tak není na výběr, překládat nelze. Z původních 11 účastníků zbylo nakonec 9, z toho 5 z naší stáje. Při posledním tréninku v pátek už i pochybujeme, jestli se budou zkoušky konat. Terén se pohybuje na hraně únosnosti a stále prší. Na obdélník ani nelezeme, abychom ho nerozbili a v dešti dokončujeme poslední přípravy.

            Holky věnovaly ježdění pod vedením Jany Mikešové a trenéra pana Beneše vcelku dost, snažily se a dostávaly kapky. Bylo by škoda, kdyby to nevyšlo. My s Terčou jsme dotáhli před 10dny nového koně- Shakespearu, zvanou Kobča, a tak Terka už chce zkusit jet s ní. Kromě ní se zkoušek účastní z našeho oddílu ještě Ivana Synková, Kateřina Janků, Kateřina Vincourová a Klára Sršňová.

            Ráno přece jen přestává po deštivé noci pršet. Po osmé přijíždí trojice rozhodčích, doplněná o pana C. Pořízku a po úvodním poučení mohou zkoušky přece jen na kluzkém terénu začít.

 

Začíná se samozřejmě předváděním koní.

 

 

         

 

         

 

           

 

            Poté se ve velmi chladném a větrném dni  vydávají na úvodní dresuru Z1 z JK Arka postupně dvojice ve složení

 

Ivana Synková s koněm Bára

      

 

 

Klára Sršňová s klisnou Hobby

         

 

Katka Janků na Matyldě

      

 

Tereza Valentová s Kobčou

         

 

a jako poslední Kateřina Vincourová na Lady.

          

 

            Po prohlídce parkuru jezdci, kterou vede hlavní rozhodčí ing. Trojanec, následuje půlhodinová pauza na opracování a startuje skoková část v obráceném pořadí.

 

Takže začíná Katka Vincurová tentokrát na Hobby

        

 

pokračuje Tereza Valentová jak jinak než s Kobčou

        

 

následuje Kateřina Janků opět s Matyldou

        

 

poté Klára Sršňová opět na Hobby

        

 

a na závěr Ivana Synková se Shakespearou (to je Kobča).

         

 

            Po absolvování testů zkoušky končí. Všichni nakonec licenci získali, naše holky byly podle mého připraveny velmi slušně, byť jejich výkony v důsledku nervozity a kluzkého terénu nedosahovaly úrovně tréninků. Moc se mi líbila Ivana, dokonce si spravila i ty ruce (že jo!), Klára podala svůj velmi standardní a vyrovnaný výkon a také se v poslední době dost vylepšila.Veliký, až nečekaný kus práce na sobě odvedla Velká Katka- gratuluju! Moc se mi líbil výkon Katky Janků s Matyldou, v tréninku jsme se míjeli a viděl jsem ji po delší době. A dost jim to šlo. No, a nakonec Terka, pravda. Z mého pohledu je schopná výkonu určitě lepšího, ale po pomalu měsíční jezdecké pauze s rozseknutou nohou a otřesu mozku před šesti dny dost dobrý. Navíc Kobču máme teprve 10dní, o sježděnosti zatím není ani řeči.A řekl bych, že to taky nebylo špatné.

            Ale konec chvály, že. Kousek práce byl odveden a všechny nás čeká další, podstatně větší. Například zpevnit sed, dosáhnout citlivější, klidnější a jemnější ruky atd. Inu, stále jsme na počátku. Avšak po loňské generační výměně máme po dnešku dalších pět jezdců, s kterými se do budoucna nebudeme muset stydět navštívit nějaké ty koňské akce. Tak, holky, vydržte.

            Závěrem ještě jednou dík realizačnímu týmu J.Mikešová-M.Beneš a v neposlední řadě i trojici, vlastně čtveřici rozhodčích, snášejících ztížené podmínky.

Va

Foto Petr Svačina