Opožděná reportáž

 

            V neděli 8.6. jsme se zúčastnili v dosud rekordním počtu veřejného tréninku v Boskovicích. Rekord spočíval v tom, že s jedním koněm nás tam jelo celkem 24 lidí. Šofér, navigátor, trenér, fotograf, vodič, ošetřovatel, manažer, 6 cvičenců, jeden parkurový jezdec, 7 rodičů a tři roztleskávačky.

 

       

            Na akci jsme byli pozváni paní Slámkovou , která byla hlavní organizátorkou boskovického Dne dětí a koní. Paní Slámková mne požádala, zdali bychom byli ochotni s našimi nejmladšími členkami předvést ukázku voltýže. Po poradě s rodiči děvčat jsem jí naši účast přislíbila.  Během jezdeckého odpoledne v Boskovicích měly být i jezdecké hry pro děti a přiznám se, že jsem koketovala s myšlenkou vzít tam ještě jednoho koně, nejspíš Barču, čistě jen z toho důvodu, aby měly holky radost a víc se vyblbly, ale včas mne zarazil SP, který mi na rovinu řekl, že mít na starosti tolik dětí a k tomu dva koně, by bylo asi moc.

       

            A to jsem ještě netušila, že tam bude málo pořadatelů a že jim budeme pomáhat akci organizovat. Původně po nás chtěli jen půjčit kolečko na změření parkuru a zvonek. Když jsem ale uviděla celkem dost uštvanou paní Slámkovou, která nevěděla kam dřív skočit a dokonce na tribuně ještě došívala stužky, majíc k ruce jen jednoho kluka, který nevěděl, kam se postavit a jednu slečnu, která jednou rukou šila pentle a druhou zapisovala výsledky, tak jsme jim já, Sváča, pan Beneš a Strejda Loubal pomohli jako dobrovolní pořadatelé.

 

       

 

             Našeho koně, Lady, která jediná z lhoteckého koňského stáda reprezentovala ten den naše barvy , jsme v neděli ráno bez problémů naložili do přívěsu a vyjeli k Boskovicím.  Jako řidič s námi jel tentokrát strejda Loubal a oproti loňsku se akce konala v areálu hospodářské školy , krásné prostředí , naproti zřícenina Boskovického hradu, no krása, co dodat....Parkur měli pěkný, počasí přálo a přišlo se podívat hodně rodičů s dětmi.
 

            Nejprve byly jezdecké hry. Těch se na Lady zůčastnily Sabina Pospíšilová a Aneta Pospíšilová.  Jezdkyně musely nejprve projet slalom mezi stojany, poté uchopit kelímek s vodou a přenést ho z místa na místo a potom překonat kavalety a hurá do cíle. No, holky nebyly první a ani poslední, dostaly malý dárek a stužku na památku. Soutěže se zúčastnili i zkušenější jezdci, ale nešlo přece o umístění, ale o účast.

 

       

            Další soutěž, co byla, byl pidi-parkur. Ten na Lady chtěla absolvovat Katka Janků, ale Lady opět nezklamala a zapíchla to na skoku číslo 3. Ale přesto má pěkné fotografie ve skoku, klteré pořídil náš fotograf Sváča při opracování koně před startem, kdy skočila trojku bez problému.

 

       

            Ale Lady není jen tak obyčejný provozák, který vyžere nejtěžší jezdce, který se drncá se začátečníky po jízdárně a s druhými zas stylově skáče skoky,  které se jí líbí,  na  vyjížďky  chodí sama i  jako vedoucí kůň a to i dvakrát denně.   Lady je v posledních dvou letech také voltýžní kůň. Loni na ní v Boskovicích cvičila tři děvčata, kromě Anety a Sabiny ještě Terka Valentová.

 Letos Sabča s Ančou předvedly svoje sestavy jako starší žákyně a jako mladší, začátečníci, cvičily holky z Brodku. Nejmladší, věčně se usmívající Anetka Eyerová , trošku bojácná , ale na vystoupení před lidmi odvázanějčí Maruška Ošlejšková, spíš vážnější Kristýna-Kikina Slunská a naše kamikadze - Bára Slunská předvedly gymnastiku na koni v kroku, klusu a některé i ve cvalu. Bára dokonce udělala v kroku stojku, kterou si poprvé zkoušela na stojícím koni den předtím, ale i holubičku a nůžky ve cvalu.

       

 

         

            Od pořadatelů také dostaly drobné dárky a stužky a některé z nich je měly hrdě připíchnuté i druhý den ve škole.

Celá akce se vydařila, líbila se zejména dětem a právě o tom to je.                     J.M.