Úvodní slovo  Pobyty a kurzy  Termíny pobytů  Ceník

 

 

 

 

 

 

Přímo ze žlabu

 

Vesele i vážně z naší stáje aneb co je u nás nového.

některé nadpisy jsou též hypertextovým odkazem

 

 

Podkova

Přijímáme nové členy do jezdeckého klubu

 

 

 

Bělouš klusající

ROK 2014

 

LEDEN

Rok 2014 jsme začali tradičně novoroční vyjížďkou a druhého ledna jsme dovezli z Trojanovic novou kobylku, je to pony, čtyřletá hnědobílá straka a jmenuje se Heidy.

 

Koně u nás ve stáji v roce 2014

Fešák

V letošním roce ho dostala na ježdění Aneta Eyerová a byla veliká škoda, že s ním nechtěla nikam na oficiální závody. Tento koník by byl velmi dobrým učitelem pro nadějné dítě, přestože už má 20 let.

Hobby a Barča

Stáří se projevuje nejen na lidech, ale i na koních. Zatímco Hobby byla na výměnném pobytě ve vedlejší dědině za Casia, aby tam dělala společnost jedné kobylce na pastvině, Barča musela být v létě uspána pro velké potíže s dýcháním.

Larka

Jako jediná z koní měla licenci a jezdila na hobby i ofi jezdecké závody s jezdkyní Hanou Machačovou.

Cháron

Nadále si užívá střídavě rekreačního ježdění a pastvin. Koncem prázdnin se za ním byly podívat bývalé majitelky.

Chantal

Slíbila jsem, když jsem o ní psala na jaře, že napíši, jakmile se jí narodí hříbě. No, nepsala jsem, nebyla na to nálada. Klisna porodila mrtvou klisničku císařským řezem na veterinární fakultě v Brně.

Quinn

Dvouletý syn Chantal po hřebci Quirado. Je to nadějný mladý koník.

Attilla

Roční syn Chantal po hřebci Dormane du Puy.

Triáda

Sedmiletá klisna slovenského teplokrevníka, ježděna majitelkou. Úspěšně absolvovala několik hobby závodů a umístila se vždy na předních místech.

Beryl

které

 

 

ROK 2013

 

JEZDECKÝ SPORT

 

Byli jsme na několika hobby i ofi závodech. Oficiální závody absolvovala klisna Larka s jezdkyní Hanou Machačovou, byli jsme na závodech v Troubkách a v Nemochovicích, pokaždé  s jednou chybou v ZM. Vzhledem k tomu, že na mladém koni jela vlastně začínající žákyně, tak velmi slušné. Dál jsme se zúčastňovali hobby závodů a veřejných tréninků v okolí, tradičně to byl několikrát Benešov a jednou JK Waldhof. Bylo to s koňmi Larka, Matylda, Casio, Fešák a dokonce jsme jednou do Benešova vytáhli i babky - Barču a Hobby. Fotografie z těchto akcí mám na facebooku. To bylo v oblasti parkurového sportu.

Co se táče vytrvalosti, tak Pavlína Glodeková se svojí klisnou Šejnou úspěšně absolvovala tři hobby závody ve vytrvalosti a na základě toho získala licenci jezdce vytrvalosti. Distančního závodu se jednou také zúčastnila Jana Machačová s Cháronem.

 

 

AKCE 

 

Byla to především tradiční Hubertova jízda, které se letos zúčastnilo 23 koní a jezdců, počasí bylo nádherné, akce byla moc pěkná.

Poprvé jsme dělali Martinskou vyjížďku, průvod Svatého Martina vyrazil koňmo i pěší po dědině, rozdávali jsme po domech koláče a svatomartinské rohlíčky,přáli lidem pěknou úrodu, něco jsme dostali za koledu, lidé byli především překvapení, někteří byli vstřícní a jiní ne, tak už to bývá.

No a také se musím zmínit o tom, že jsme dělali první velikonoční vyjížďku a ta na rozdíl od té novoroční, o které píši níže, byla ve znamení zimy. Napadlo hodně sněhu, brodili jsme se v závějích a les kolem byl jak z pohádky o Popelce.

 

LEDEN - BŘEZEN

 

Tradiční  novoroční  vyjížďka

 

 

Jako každý rok, i letos jsme vyrazili koňmo i pěšky na kopec Labutičák, abychom tam postáli u ohníčku, upekli si špekáčky a svařili si v kotlíku nad ohněm víno. Letos se akce zúčastnil rekordní počet psů.

Leden byl teplotně nadprůměrný, chvíli bláto, chvíli holomráz a koně proto jezdili převážně na vyjížďky. Byl obsednut Beryl, letos tříletý valach po Beethowen z naší klisny Barči. Musím to zaklepat - dosud se chová vzorně.

V únoru napadl sníh a je ho tady ještě poměrně dost i dnes (6.3.2013). Díky sněhové pokrývce jsme mohli využívat  i jízdárnu, bylo měkko a hlavně jsme neponičili povrch.

V únoru jsem přestala též bojkotovat facebook, takže se můžete podívat na fotografie zde  - http://www.facebook.com/stajarka.janamikesova

 

PROSINEC

 

1. prvního prosince jsme přišli o klisnu Matyldu, která podlehla zápalu plic.

 

ROK 2012

 

 PROSINEC

 

http://www.stajarka.info/primozezlabu/177.gifMikulášský karneval

V sobotu 8. 12. jsme pořádali setkání dětí i dospělých, známých i cizích spojené s vozením dětí na koních. Cizích dětí přišlo málo, mrzlo až zvonilo, jak napsal v jedné pohádce pan Werich. Ale dobře jsme si zařádili my, členové našeho jezdeckého klubu a naši kamarádi. Přidalo se pár lidí z dědiny, nejprve jsme si trošku zajezdili na zasněžené jízdárně a potom uspořádali průvod dědinou. Holky měly masky, koně byli nazdobení, takže to dopadlo tak, že čert jezdil na andělovi, druhý zas na Mikuláši, některé čertice měly zas pekelné koně, jeden anděl měl nebeského koně a seděl v dámském sedle. Jen Mikuláši chodili pěšky.                                                                                                      Posuďte sami a podívejte se na video. Odkaz je v nadpisu tohoto odstavce.

LISTOPAD

 

Dnes, třináctého listopadu, jen tak trochu aktualizuji. Beryl a Quinn jsou valaši. Je za námi Hubertova jízda, na kterou jsme se moc těšili, ale která nám propršela a prosněžila. Přesto však přijeli i známí s koňmi a spolu s našimi bylo 17 účastníků. Den se moc nevydařil, zato večer byla perfektní zábava v hospodě v Brodku. Tradiční štrůdliáda měla letos velmi silnou účast, posuzovalo se 18 vzorků, jeden chutnější, než druhý. Bohužel není moc fotografií, uvnitř  se moc nedalo fotit a venku bylo tak hnusně, že nebylo koho fotit. Tak jen kopíruji Prostějovský večerník.

Za Hubertovou jízdou udělal tečku PRVNÍ SNÍH

44 hubertova_jizdaUž dvacet let pořádá jezdecká stáj Arka v malebném okolí Lhoty u Konice říjnovou Hubertovu jízdu. V sobotní mlze a chladném dešti, který se později změnil v první sníh, by mnozí z nás nevyhnali psa, natožpak koně. Jen díky odolnosti místních lidí a zvířat však i letos vše proběhlo, jak mělo. Návštěvníků ovšem kvůli počasí dorazilo méně. Lidé, které tu mají rádi, ovšem nechyběli ani letos.

V sobotu v jedenáct hodin se sedmnáct koní ze stáje Arka vydalo na tradiční Hubertovu jízdu po  okolí Lhoty u Konice. Hodinovou projížďkou se místní klub už podvacáté rozloučil s letošní sezónou. V chladném, mlhavém a deštivém odpoledni posléze přišlo na řadu i oblíbené hledání lišky podšité. Královnou lovu se nakonec stala Gábina Ročková na koni Kastilia.

Všichni návštěvníci  v nepříjemném počasí vzali za vděk azylem v útulném prostředím zdejší klubovny, kde probíhala Štrůdliáda. Osmnáct lahodných moučníků z listového těsta se zde utkalo „O řád zlatého štrúdlu“. Nejlepší sladkou pochoutku napekla Vlasta Kramaříková ze Lhoty u Konice, mezi slanými nenašel konkurenci ten, který připravil Milan Šimík z Konice.

Jedinou vadou na krása tak byl zájem diváků. V uplynulých letech při Hubertově jízdě nechyběly desítky zvědavců sledujících zajímavý program. Ti však letos kvůli psímu počasí nedorazily. „Už koncem týdne jsme tušili, že počasí bude stát za starou belu. Akci však připravujeme půl roku dopředu, nešlo ji ze dne na den odložit. Sice jsme prodělali, ale ze příjemné i dojemné setkání s lidmi, které máme rádi, jsme opravdu vděčni,” zhodnila akci nedlouho po jejím skončení Jana Mikešová. Na loukách v okolí Lhoty u Konice, kde se donedávna pásli koně, v tu chvíli už ležela deseticentimetrová vrstva prvního sněhu...
 

 

ŘÍJNOVÁ AKTUALIZACE

 

Sezóna za námi, blíží se Hubert

 

 

 

Je na čase aktualizovat tuto stránku. Ti, kteří se sem dívají, si asi říkali, že se nic nového neděje, že nic nepíši, ale opak byl pravdou, jen jsem to trochu zanedbávala.

Od března jsem poznala spoustu nových lidí a také nové koně. Některé jsme prodali, někteří přišli a zůstali, jiní tudy jen na pár dní prošli.

Z těch, kteří se tady na pár dní zdrželi, budu nejdříve jmenovat Reda. Celým jménem Red Respect, mohutný ryzák se skokovým talentem, byl u nás ustájený necelé dva měsíce a docela úspěšně startoval v hobby závodech pořádaných v květnu u nás a v červnu v Benešově. Poté si ho majitelka odvedla do jiné stáje, s kterou se dostal i na oficiální závody.

Dalším koněm byl Sedrik, který se u nás i se svým jezdcem zdržel po dobu prázdnin a v září spolu odešli za dalším dobrodružstvím.

Pořádali jsme hobby závody, foto na tomto odkaze:

http://lussie.rajce.idnes.cz/Hobby_parkury_staj_Arka,_Lhota_u_Konice,_26.5.12/

 

 

Prodali jsme Celestu a Arona.

 

Na Celestu jsme se chystali s obsedáním, níže jsem tak i psala. Ale vzhledem k tomu, že tady mám jako pravidelné častěji chodící jezdce jen děvčata do 14-ti let s pramalými zkušenostmi, nabídla jsem Celestu k prodeji. Také hlavně proto, že se tady také projevila finanční krize a školní koně prodat nemohu, proto jsem inzerovala ty mladé.

Nejdřív psali různí zájemci, kteří by chtěli koně za 15 tisíc nejlépe na splátky, ale nejdřív se našel vážný zájemce, vlastně zájemkyně o Arona, kterému jsme tady po domácku říkali Lojza. (Alois - Sabina). Aronek od nás odešel do Golčova Jeníkova jako dvouletý hřebec. Doufám, že se má dobře a nová majitelka je s ním spokojená.

Celesta se prodala do Kladna, už mi noví majitelé psali, že ji obsedli a že je moc hodná.

 

Přišli k nám

 

Přátelé z Labutic nám zapůjčili svého koníka jménem Casio. Je to mladý, letos sedmiletý  anglický plnokrevník (Ray of Light - Cassa po Spring Haven). Velice hodný a šikovný kůň, s chutí skáče, je příjemně temperamentní.

 Domov pro svoji kobylku u nás  našla letos na jaře paní Pavla a ustájila k nám Šejnu. Šejna je dvanáctiletá bílá arabská klisna a majitelka s ní do budoucna plánuje účast na vytrvalostních jízdách.

 

 

Ostatní koně

 

Fešák

Letos opět úspěšně skákal u nás i jinde. S Barborou Slunskou se zúčastňoval hobby závodů, jednou i oficiálních a také Mistrovství republiky  malých koní v Hodějicích, kde obsadil páté místo. Zdraví mu slouží a na svých 18 let vůbec nevypadá.

Matylda

Matylda si letos pořádně ''užila'' prázdnin. Vozila mladé i staré, nemocné i zdravé a hlavně začínající i zkušené jezdce. Chvíli bylo období, kdy na ní nikdo jezdit nechtěl, že je tvrdohlavá, potom se zase o ni doslova některé jezdkyně bily. Matylda se ale zdárně překonala přes pubertu některých členek a nadále je žlutou hvězdou naší stáje. V Hodějicích, kde byla spolu s Fešákem na mistrovství, se sice neumístila, ale předvedla tam s Hankou Machačovou  jednu z nejpěknějších drezurních úloh a několik mašliček nasbírala i s Anetkou Eyerovou na hobby závodech.

Hobby a Barča

Naše stařky opět prokázaly svoje kvality školních koní. Poslouchají doslova na slovo. Hobby zastaví na povel cvičitele dřív, než zareaguje jezdec-začátečník, který si proto často narazí intimní partie. Barča zas miluje povel ''Dokluš po posledního koně''. Hobby ale také získala pár stužek z parkurových hobby závodů u nás a v Benešově.

Larka

Jezdila nejprve s Kristýnou Slunskou na hobby závodech u nás i v Benešově, po menším zádrhelu a trucu jezdkyně byla Larka zapůjčena do Žarovic, zúčastnila se několika ofi závodů a opět se v polovině srpna vrátila domů.

Cháron

Nadále si užívá střídavě rekreačního ježdění a pastvin. Koncem prázdnin se za ním byly podívat bývalé majitelky.

Chantal

Slíbila jsem, když jsem o ní psala na jaře, že napíši, jakmile se jí narodí hříbě. No, nepsala jsem, nebyla na to nálada. Klisna porodila mrtvou klisničku císařským řezem na veterinární fakultě v Brně.

Quinn

Dvouletý syn Chantal po hřebci Quirado. Je to nadějný mladý koník.

Attilla

Roční syn Chantal po hřebci Dormane du Puy.

Triáda

Sedmiletá klisna slovenského teplokrevníka, ježděna majitelkou. Úspěšně absolvovala několik hobby závodů a umístila se vždy na předních místech.

Beryl

kterému říkáme Béďa, dnes (22.10.2012) je ještě hřebec, a to se má změnit zítra dopoledne. Takže od zítřka budeme mít valacha, který bude mít příští květen 3 roky. Zatím umí skákat ve volnosti a začneme ho po kastraci lonžovat, co nejdřív i se sedlem, ať si zvyká. Pro případné zájemce je i nadále na prodej.( Beethowen - Barča)

 

 

LEDEN - BŘEZEN

 

Jak jsme přežili zimu

 

Dala jsem si záležet, abych vybrala studenou barvu do nadpisu. Ale on byl vlastně studený hlavně únor. Začátkem ledna to vypadalo spíš na předčasné jaro, dokonce někteří předpovídali, že letos ani zima nebude, ale komu se dá v dnešní době věřit? A všichni víme, co nám přinesl další měsíc. Ještě dnes - píši to 17. března, máme zbytky sněhu na dvoře. A dobře vím, že tady u nás může ještě do května nový sníh napadnout. Ale v posledních dnech je krásně, na zahradě kvetou sněženky, vylétly včely.

 Mrazy jsme přežili dobře, přidaly nám akorát práci navíc v podobě neustálého nošení teplé vody koním, abychom jim rozmrazili led ve žlabech na vodu, protože mrzlo i ve venkovních stájích. A když se koně potom vrátili z výběhů, tak aby měli přijatelnou teplotu  pitné vody také ve vnitřní stáji. Po počátečních holomrazech napadl a připadával sníh a tak nám přibylo ještě jeho odklízení.

Koně přežili zimu ve zdraví, denně chodili ven do výběhů, kam dostávali hromádky sena, aby jen tak nepostávali na mraze.

A po zimě přišlo období bahna. Jedním rázem má celé stádo jednotnou barvu. A nohy ujíždějí dozadu, když chcete jet s plnými kolečky dopředu. Ti, co mají koně doma a nebo ke koním docházejí, dobře vědí, co je to za romantiku. (No, vlastně ne všichni, někde koně znají jen halu, kam dojdou po betoně a s hnojem se už v dnešní době neseznamuje každý, kdo přijde ke koním, jak tomu bylo dříve.)

No, neseděli jsme jen tak doma u kamen, když se podělalo, co bylo třeba. Protože mi sem i přes zimu chodí pomáhat hodní lidé a jezdit na koních  šikovné holky, podařilo se nám obsednout Celestu, která bude mít právě na Josefa tři roky. Snad se nám s ní  podaří ZVK, jak tomu bylo loni s Larkou. Zatím chodí pod sedlem v ohradě za koněm.

Mladých koní máme dost. Nesmím zapomínat na 3  dvouleté hřebce a jednoho ročka, kteří se prohánějí na spodní pastvině. Ty svoje dva, Béďu a Lojzu, jak jim podomácku říkáme, jsem nabídla k prodeji. Nejprve jsem napsala - cenu nabídněte. Tak nabídli 30, 35 tisíc. Velmi slušná  cena za  dvouletka, jsem si řekla. Ze tří zájemců se stali dva, jen jsme si dopisovali. Až mi začalo být divné, jak si ty maily byly podobné, jen jiné adresy. Pak se přišli jedni podívat a později přišel mail od druhého, že je plný internet koní na prodej a o deset tisíc levněji že tam jsou na prodej i klisny i tříletí koně, za dvouletka by dali tak do třiceti. Jen ze zajímavosti jsem si k tomu sedla a začala hledat dvouleté hřebce na prodej. Ano, jsou tam za dvacet tisíc - slepý na jedno oko, za osmnáct, měkké spěnky, další levní -  podvyživení, zakrslí, bez původu -  pastevní láska. A jsou tam i za šedesát, osmdesát tisíc pěkní koně s vinikajícími rodokmeny. Když to vezmu kol a kolem, krmení je doma dost a kdyby tady zůstali, mám další mladé, zdravé a hodné koně. Kdybych takového potřebovala koupit, za tu cenu, co mi za ně nabízejí, neseženu. Jen je jich na to naše ježdění po Kotěhůlkách škoda. Takže je nejspíš čeká kulkobraní, lonžování, skákání ve volnosti a mezitím další flákání po pastvinách na Lhotě. Alespoň pro letošní rok.

 

Ještě bych měla napsat, co je nového s ostatními koňmi.

Fešák

 Loni jsem psala zejména o Fešákovi, jak je nemocný, málem jsem ho už nechávala utratit. No, Fešák je opět fit a nikdo by mu nehádal, že má 18 let. Lidé, kteří se v koních moc nevyznají, se často ptávají, co to tady máme za hříbě.  Fešák je temperamentní "mladý" pony. Jen pro letošní sezónu vyměnil jezdce. Kristýna, přestože ho stále miluje, poněkud vyrostla, vytáhla se a proto přenechala koníka své mladší sestře Báře.

O koňském dorostu už jsem se zmínila, někteří jsou obsedlí, jiné to čeká.

Larka

Od Huberta až po vánoční prázdniny odpočívala, měla za sebou náročnou sezónu, od obsednutí, výcvik, přes ZVK až po Hubertovu jízdu. Pod sedlem začala znovu chodit koncem roku na vycházky, samozřejmě se zúčastnila tradiční novoroční vyjížďky a od dubna začneme trénovat.

Hobby a Barča

Mají letos obě 17 let, celou zimu odpočívají, chodí převážně do výběhu, jen o víkendech se jdou projít pod sedlem do lesa nebo na jízdárnu.

Chantal

Má se hřebit kolem velikonoc a majitel si moc přeje, aby se jí konečně narodila kobylka. Doufám, že to vyjde, samozřejmě o tom hned napíši.

Cháron

Užívá si aktivního odpočinku, má stálou jezdkyni, která ho bere teď přes zimu zatím 3 -4x týdně pod sedlo, jinak chodí s kobylama přes den do výběhu.

Matylda

Matylda neustále bojuje se svými žlutými fjordskými geny, které jí říkají, že přes zimu se musí jen žrát a pokud možno šetřit energií, protože by mohla přijít ještě větší zima, kdy tlustí budou hubení a ...Jenže my se snažíme Matyldě pomáhat a dbáme na to, aby příliš neztloustla a byla fit pro jezdecký sport.

Triáda

Stejně jako Larka má vyřízenou jezdeckou licenci. Třeba se jim podaří občas přivézt  domů  nějakou  tu mašličku.

 

 

 

 

ROK 2011

Tak, sezóna je za námi, parkur je uklizený, pastviny upraveny. Čeká nás konec roku, vánoce a zima. Posunuli čas a tma je čím dál dříve. Přeji všem, kteří sem občas zabloudí krásné vánoce a pěkné vykročení do nového roku. Snad se zase příští rok všichni ve zdraví sejdeme.

 

 

 

ŘÍJEN

 

Hubertova jízda  29.10.2011

 

Foto z Hubertovy jízdy 29.10.2011 od Štěpy Coufalové.  

 https://picasaweb.google.com/102655076726124243209/HubertovaJizda#

 

Co o tom psali v novinách.

http://www.iprostejov.cz/cz/p/hubertova-jizda-vonela-po-skorici/

http://prostejovsky.denik.cz/multimedia/galerie/3375274.html
 

ZZVJ

 

Zkoušky základního výcviku jezdce se konaly 22.10.2011 v JK Waldhof Zdětín. Z naší stáje se zúčastnily Kristýna Slunská s klisnou Larka, Barbora Slunská, která drezurní část dělala na vypůjčeném koni Navar z JK Žarovický háj a skokovou část na naší Hobby, Hana Machačová na Hobby, Natali Burešová na vypůjčené klisně z JK Žarovický háj a ZZVJ pony Aneta Eyerová na Matyldě. Pokud by se někdo divil, proč jsme si půjčovali cizí koně, tak proto, že  klisna Barča se pro poraněnou nohu nemohla zúčastnit. Za to, že nám byli zapůjčeni koně ze Žarovic, ještě jednou touto formou děkuji.

A jak zkoušky dopadly? Všechny naše holky uspěly a tím pádem mají právo si požádat o jezdecké licence.

 

Cháron

 

Zpočátku jsem odmítala věřit tomu, že by nám někdo jen tak daroval dobrého zdravého koně jen proto, že se mu tady líbilo na dovolené a že se prý u nás dobře zachází s koňmi. Ale stalo se. Spojila se se mnou jedna paní a učinila takovou nabídku. Její dcera , která na koníkovi závodila, má vyšší ambice, pořídila si mladou kobylku do sportu a Chárona nám věnovali, aby tady měl aktivní odpočinek a vyhnul se závodním stresům. Takže bude u nás sloužit jako jezdecký kůň, který může svého jezdce lecčemu přiučit a ve volných chvílích se bude popásat a běhat ve výbězích.

 

Říjen probíhá ve znamení příprav na ZZVJ. Dokonce jsme dělali doma i zkoušky nanečisto, pozvali jsme sem i jezdce odjinud, aby si mohli vyzkoušet, co se po nich bude chtít.Tyto tréninkové zkoušky proběhly včetně testů a právě ty byly největším kamenem  úrazu. Tak jsme zvýšili pozornost teoretické přípravě.

 

ZÁŘÍ

 

3.září jsme u nás v Arce pořádali Hobby závody.

 

Holkám začal školní rok, ale u některých to na docházce není poznat. Hlavně děvčata z Brodku se pravidelně starají o ještě stále nemocného Fešáka. Na doporučení veterináře ho začínáme lonžovat, aby se mu obnovily svaly, ale stále ještě se nesmí sedlat. Sezóna se chýlí ke konci, takže mu stejně dáme do jara klid a pak se uvidí. Holky se mimo jiné připravují na ZZVJ.

 

 

PRÁZDNINY 2011

 

 Prázdniny byly letos deštivé a počasí nepřálo těm, kdo vidí smysl léta v koupání a relaxování na plážích. Bylo ta ale skvělé počasí na ježdění na koních, nebylo horko a ani příliš  mnoho otravného hmyzu. sami jsme nic nepořádali, ale jeli jsme na akce ven.

Na prázdninové pobyty přijelo málo hostů, druhý týden v červenci bylo volno a tak jsme udělali soustředění pro oddílové holky.

 

17.7.2011 to byl Veřejný trénink v Boškůvkách, kde startovala v drezůře Z1 Hana Machačová s Barčou, v Z2 Jana Machačová s Barčou a

s Matyldou  Natali Burešová, která jela Z1 a měla startovat v  dvoufázovém parkuru 70/80 cm. Bohužel při skákání na opracovišti jí vjela za skok, který najížděla, jiná jezdkyně a Natali pokračovala v jízdě, když Matylda zastavila. Natali měla úraz na noze, který jí znemožnil start v soutěži.

30.7.2011 jsme se vydali na Hobby závody do Benešova, tentokrát byl náš tým posílen o ekipu z JK Žarovický háj a vzali jsme s sebou i Larku, aby se okoukala v cizím prostředí. V polovině července onemocněl Fešák Viki, takže jsme do Benešova tentokrát vyrazili bez něho.

 

Trénujeme i jinde

 

V srpnu nadále spolupracujeme s JK Žarovický háj, zúčastňujeme se společných tréninků jak tady, na jízdárně v Arce, tak i v Benešově, kde jsme si byli jen tak zaskákat s Larkou a Triádou společně s koňmi ze Žarovic, nebo v Mostkovicích. kam jsme jeli opět s Larkou a Triádou vyzkoušet, jak se jezdí na písku.

Také jsme koupili auto, které utáhne zatím vypůjčený vozík s koňmi a tím pádem máme  možnost vlastní dopravy koní na akce pořádané jinde.

 

 Oddílové přebory

 

21.8.2011 jsme u nás pořádali oddílové přebory s možností účasti hostů, takže jsme si zatrénovali i s hudbou, Přišli  k námi jezdci odjinud,  byly to holky Trávníčkovy s pony klisničkou Beruškou, rodina Žemličkova s klisnou Pretoria Ester(WPB) , členky JK Chalupa na Pavlově s haflingy a s fjordskými koňmi přijela Petra Polcrová ze Štarnova  spolu s dětmi ze svého nového Jezdeckého klubu Hvězdov.

 

Jezdecké hry ve Štarnově

 

Do JK Hvězdov na Štarnov jsme byli na oplátku pozvaní na jezdecké hry 28.8. Jeli s jsme tam s Matyldou, Porgy, Hobby a Barčou. na kterých se střídavě zúčastnili skoro všechny naše holky jezdeckých her, jako je židličková, jízda zručnosti a  křížkový parkur.

 

Výkonnostní zkoušky tříletých klisen - LARKA

 

30.srpna byl velký den pro nás všechny a hlavně pro Larku, která jako první klisna u nás odchovaná ( když nepočítám ty, které jsme prodali) udělala ZVK v Třeštině s jezdkyní Evou Novotnou. Tímto se Larka dostala do HPK ČT.

 

Fešák

 

Fešák je stále mimo provoz a přiznám se, že jsem uvažovala o tom ho dát někam na pastvu jako společníka k jinému koni. Ale když si vzpomenu, jak skončili mnou darovaní nebo levně prodaní koně do dobrých rukou, tak od této myšlenky upouštím s tím, že pokud se koník neuzdraví do jara 2012, tak ho necháme uspat. Fešák má problém se zády a na radu veterináře jsme ho nejprve nechali odpočinout a nyní (psáno 18. září) chodí na lonži se šambonem, aby si posílil svaly, které mu během odpočívání pořádně opadly. Dostal více jádra a znovu si o sobě myslí. že je velký hřebec. Zdá se, že je mu lépe, pohybuje se energicky a s chutí. Děti se (zatím) o něj vzorně starají,  doufáme, že bude do toho jara opět fit.

 

 

ČERVEN

 

Měsíc červen proběhl ve znamení poněkud deštivé senoseče, která se letos protáhla až do poloviny července. Ze stáje Murhof Jesenec se k nám přestěhovala Helena Cinková s klisnou Triádou.

 Přijeli i první hosté na předprázdninové pobyty. S tříletou remontou Larkou pracujeme pod dohledem pana Cyrila Pořízky na tom, aby v srpnu mohla udělat ZVK.Tady jsou fotografie z našich  tréninků.

 Larku obsedla a naučila základním návykům Kristýna Slunská, teprve třináctiletá členka našeho klubu,  ale na zkoušky ji nadále připravuje Eva Novotná, členka JK Žarovický háj, protože má více zkušeností s koňmi a navíc je držitelkou jezdecké licence.

25.6.2011 jsme se zúčastnili  Hobby závodů v Benešově.

 

 

KVĚTEN

 

Neustále u nás probíhají stavební úpravy na baráku, takže mimo péči o koně a ježdění máme ještě spoustu další práce. Nadále platí to, že  v úterý a ve čtvrtek se zatím  nejezdí a že ubytovací sezóna začne nejdříve v červnu.

 

Nicméně jsme v sobotu 30.4. převezli všechny překážky na velkou jízdárnu a postavili většinu skoků. Také jsme chtěli odpoledne udělat rej čarodějnic na koních, ale vyhnal nás déšť, takže čarodějnice neuhořely a protože byly nachystané a některé šly v maskách i spát a také si hezky načančaly koně, tak jsme udělali netradiční čarodějnickou jízdu 1. máje. Já bohužel foťák nemám a Sváča tady nebyl, tak doufám, že nějaké obrázky získáme od Šanáty.

 

BŘEZEN a DUBEN

 

 

 13.4.2011

 

 Chantal se narodilo hříbátko

 

Ve středu 13. dubna ve 22.45 se narodil klisně Chantal překrásný hřebeček  po hřebci  Dormane du Puy. Je to ryzák s lysinou a má všechny čtyři nohy vysoko nepravidelně bílé. Hříbátko se má čile k světu.

 

 

25.3.2011

                      

Konečně začalo jaro a s ním i delší dny, takže koně mohou prakticky na celý den chodit do výběhů, kde si pochutnávají na rašící trávě.

 

Rozdělila jsem je už na 3 skupiny, největší stádo tvoří 8 klisen, jsou to vlastně všechny kobyly bez Chantal, která v očekávání brzkého narození hříběte chodí samostatně do malé ohrady, aby byla pod dozorem. A ve třetí skupince jsou 3 roční hřebečci , které jsem koncem března přestala pouštět do společného stáda s klisnami, a ti se konečně  skamarádili s Fešákem a společně si hrají a běhají v ohradě nad jízdárnou.

 

Pokud přijdou v daný den jezdci, vydáme se společně do ohrad a koně určené k ježdění odvedeme domů, v případě objednaných jezdeckých hodin na vás budou koně čekat doma ve stáji nebo budou  už nasedlaní na jízdárně.

 

 

ÚNOR

 

5.2.2011

 

Tento týden přišla obleva a ze dne na den se bílé okolí proměnilo.  Tam, kde koňská noha nevkročila, to bylo do zelena, ale používané plochy, tedy dvůr, výběh a jízdárna - to je jednolitá blátivá hněď.

Larku jsme obsedli koncem loňského roku a na tomto videu můžete vidět, jak vypadá pod sedlem. A na to, že byl toho dne opravdu velmi silný vítr, se chovala vzorně, stejně jako pokaždé.

 Koně byli veselí a plni energie, malé holky to opět vzdaly a tak jsou tyto fotografie bez těch nejmladších.

 

LEDEN

 

8.1.2011

 

Na výroční členské schůzi, která se ten den konala, jsme probrali mimo jiné plán činnosti na tento rok. Kromě brigád a běžné činnosti jsme určili termíny konání těchto akcí:

21.5.2011  a  3.9. 2011    -   veřejný trénink v parkurovém skákání, jezdecké hry pro děti.

29.10.2011                     -   Hubertova jízda

 

 

1.1.2011

     Nový rok jsme začali tradičně:    Novoroční vyjížďka.

 

 

ROK 2010

PROSINEC

Zima

Zima se ujala vlády, jak se píše v knihách a tady to platí doslova. Včera (15.12.2010) jsem byla v Prostějově a tam neví, co je zima. Sice mrzne, ale sníh tam skoro není, jen špinavé hromádky na krajích silnic, střechy a stromy holé a okolo města na polích jen poprašek sněhu, normálně trčí tráva a jsou vidět hroudy na poli. Takže milí Prostějováci, pokud byste dojeli, budete vítáni, ale počítejte s tím, že jedete jako na hory, abyste nedopadli jako vaši jedni kolegové, kteří si přijeli zajezdit ve stejném oblečení a obutí, v jakém sem chodili na konci léta. Máme sníh i na silnicích a koně se do ohrad brodí po břicho v závějích. Je to romantické, bílé vánoce zřejmě tady budou, ale špatně se vozí kolečka s hnojem. Je ho čím dál víc a je neustále  k mání úplně zdarma po celý rok.

Koně chodí převážně jen do výběhu a pokud s jdeme jezdit, tak jen opohybujeme koně dle zdatnosti jezdců, protože někteří se bojí, přestože se teď padá jako do peřin.

 4.12.2010

 Mikulášské ježdění

Příjemným zpestřením sobotního odpoledne bylo Mikulášské ježdění v kostýmech čertů, andělů a jednoho Mikuláše. Holky schválně padaly do sněhu a i když byla veliká zima, den se nám pěkně vydařil.

A ještě jedno povedené video od Šanáty

 

 

 

 

 

 

 

LISTOPAD

 

Je po sezóně

 

V poslední třetině měsíce listopadu napadl sníh a neustále ho přibývá. Mnohdy tak fouká, že sněhové vločky létají vodorovně a jsem ráda, že mohu vyhnat koně alespoň na pár hodin do výběhu. Před sněhem jsme ještě stihli uklidit obdélník a kavalety. Ke koním docházejí členové klubu, převážně děvčata, jak jen to je možné, vlastně denně mimo úterý a čtvrtky a  jen velmi špatné počasí je odradí a o koně se starají, i když se daný den kvůli počasí nejde jezdit. Jsem ráda, že nejsem na všechno sama

 

 

ŘÍJEN

 

 

30.10.2010

 

  Úklid parkuru

 

Tak nám skončila sportovní sezóna 2010 a nastal čas uklidit překážky na zimu. Udělali jsme si brigádnickou sobotu a tímto také děkuji tatínkům některých našich oddílových dětí, kteří nám přišli pomoct. Ještě jsme si nechali, dokud je pěkné počasí, rozložený drezůrní  obdélník a několik kavalet na malé jízdárně.

 

 

 

28.10.2010

 

Rozloučení se Sabinou a odstav hříbat

 

Po delším váhání se rozhodla majitelka Sabiny klisnu prodat. Sabina zde byla ustájena od ledna 2008 a v dubnu porodila hřebečka po Le Patron - Levise, který je v současné době v testační odchovně hřebců v Tlumačově.  Platba za ustájení dvou koní byla pro jejich majitelku náročná a tak jsem nabídla bezplatné ustájení Sabiny s tím, že bych si ráda odchovala od ní hříbě.

 Sabina má matku zapsanou v PK koní Kinských, byla to barvou isabela a tak jsem si vybrala pro ni hřebce Alois - plaváka , zapsaného v PK ČT a PK KK. I po prostudování rodokmenů obou koní jsem dospěla k názoru, že by to mohl být původově zajímavý koník. Alois je navíc charakterní hřebec se sportovní výkonností, které dosáhl i přesto, že je po úraze slepý na jedno oko.

Doufala jsem, že kdybych měla štěstí, mohla by se narodit plavá klisnička, že by tomu tak mohlo být, když se spojí plavák s hnědkou.

 23.4.2010 se Sabině  narodil krásný hřebeček - ryzák jménem Aron, kterému neříkáme po domácku jak jinak, než Lojza.

Samozřejmě jsem měla zájem Sabinu koupit, byla mi přednostně nabídnuta, ale nedovolil mi to stav financí.

 Začátkem prázdnin 2010 došlo však k osudovému setkání. Na jezdecký pobyt přijela se svými dětmi paní Čermáková z Chrudimi a zamilovala se do Sabiny. V září přijeli opět a když se paní do klisny zamilovala ještě víc, projevila vážný zájem klisnu koupit. Takže se čekalo už jen na dobu, kdy by se mohl odstavit Lojza a ten den nastal 28.10.2010.

 Sabina je ustájena ve JK  Smrček v Chrastu u Chrudimi.

 

Takže nám Lojza osiřel a tak jsme k němu přidali ostatní dva kluky, aby mu dělali společnost a tímto jsme odstavili letošní ročník hříbat.

 

 

 

 

 

23.10.2010

 

Hubertova jízda Lhota u Konice 2010

 

 

Hubertovu jízdu jsme pořádali 23.10.2010 spolu se Žemličkovými ze Seče. Sraz účastníků byl ve Lhotě v 10 hodin, jely se dvě trasy, jejich společný start byl chvíli po jedenácté hodině.

 Velkou Hubertku  vedla Hanka Žemličková v roli mastera na klisně Charlotta  za liškou, kterou představoval pan Žemlička na Ironicovi směrem na Seč, kde byla přestávka spolu s výtečným štrůdlem paní Žemličkové. Této velké vyjížďky se zúčastnilo 23 jezdců a koní.

Malou Hubertovu jízdu vedla jako master Jana Machačová na Sabině za liškou Kristýnou Slunskou , která jela na Fešákovi. V tomto lotu jelo 14 koní.

 Malý lot se vrátil asi za hodinu a začal hon na lišku, kterou představoval liščí ocas zavěšený na provaze mezi dvěma kůly. Poníci dostali 30 metrů náskok a odstartovali jsme malý dostih . Tento start se musel ještě dvakrát opakovat, protože až napotřetí se podařilo Kristýně Slunské, jezdkyni na Fešákovi, trofej ukořistit.

Následovala soutěž v parkurovém skákání do 60 cm s jedním rozeskakováním, které se zúčastnilo 9 koní.

Sotva soutěž skončila, vrátil se lot z velké vyjížďky, tak jsme odložili rozeskakování na později a šli jsme se podívat , kdo a jak ukořistí lišku z druhé skupiny. Podařilo se to hned napoprvé jezdci Petru Dobruškovi na klisně Zuzce z JK Stáj Brettynka z Polomí. Společně s dekorováním krále honu byly též vyhlášeny výsledky štrůdliády, o tom blíže níže.

Po rozeskakování z první soutěže následovala postupná obtížnost  do 1 m s posledním skokem 110 cm (7 startujících), poté skok mohutnosti a tím skončila letošní sportovní sezóna na Arce. Čeká nás ještě jedna parkurová aktivita a to je jeho úklid na zimu.

 

Výsledky

 Parkur do 60 cm s jedním rozeskakováním:                              1.  Natali Burešová           Hobby                    JK Arka Lhota u Konice

                                                                                             2.  Kateřina Pavlů            Sam                       JK Chalupa na Pavlově

                                                                                             3.  Kateřina Pavlů            Bond                      JK Chalupa na Pavlově

                                                                                             4.  Staňová                     Kora                       Čehovice

                                                                                             5.  Kristýna Slunská         Fešák-Viki               JK Arka Lhota u Konice

 

Postupná obtížnost do 1 m s posledním   110:                           1. Hana Žemličková          Charlotta                 JK Arka Lhota u Konice

                                                                                             2. Naďa Melnyk               Klaudie                    Domamyslice

                                                                                             3. Eva Navrátilová            Grace Kelly              JK Žarovický háj

                                                                                             4. Martin Tylšar               Wotergate Kasala     Štarnov

                                                                                             5. Tereza Valentová        Shakespeara            JK  Murhof

 

Skok mohutnosti:                                          pony                   1. 90 cm Simona Švancarová     Sam              JK Chalupa na Pavlově

                                                                                             2. 80 cm Romana Kejíková        Bond              JK Chalupa na Pavlově

 

                                                                   koně                   1. 120 cm Tereza Greplová        Magic Star       Čelechovice na Hané

                                                                                             2. 110 cm Tereza  Valentová     Shakespeara    JK Murhof

 Tak to by bylo slovem - zde i obrazem.

 

 

 

                                         ŠTRŮDLIÁDA aneb soutěž o Řád zlatého štrůdlu

Nedílnou součástí našeho Huberta byla štrůdliáda. Sešlo se 13 vzorků štrůdlů a ty odborná komise rozdělila na dvě skupiny - sladkou a slanou.

 V kategorii sladkých štrůdlů vyhrála paní Jana Šimíková z Konice, těsto bylo jogurtové, náplň tradiční-jablečná.

 Druhé místo obsadila paní Andrea Eyerová z Brodku u Konice, kynuté těsto, jablečná náplň.

 Na třetím místě skončila paní Michaela Kánová ze Lhoty u Konice, těsto linecké pivní, náplň maková s hrozinkami a ořechy.

O čtvrté a páté místo se se stejným počtem bodů podělily Monika Slunská  z Brodku u Konice (listkové-jablková) a paní Rozsypalová z Domamyslic (těsto válené s jablkovou náplní).

V kategorii slaných štrůdlů se na prvním místě umístila opět paní Jana Šimíková z Konice, těsto lístkové, náplň uzenina-sýr.

Na druhém i na třetím místě se se svými dvěma výrobky umístil pan Bohuš Müller ze Štarnova, 2. místo lístkové těsto, náplň zelí, uzené, sýr a 3.místo těsto lístkové, náplň uzený sýr.

Čtvrté místo obsadil štrůdl paní Květy Klíčové z Brodku u Konice s náplní šunka-paprika,těsto lístkové.

Páté a šesté místo mělo opět stejný počet bodů, podělily se o to štrůdly  paní Klíčové  a paní Žemličkové.

Cenu diváků  neboli hlas lidu získala za svůj makový štrůdl paní Michaela Kánová ze Lhoty.

Odborná komise byla složena ze dvou mužů a dvou žen, posuzovala u štrůdlů těsto, zda bylo domácí nebo kupované,  náplně, vzhled a hlavně chuť - stupnice: normální, dobrá, výborná, skvělá, božská. Foto zde.

 

 

 

16.10.2010

Hubertova jízda Štarnov

 

Druhý ročník štarnovské hubertovy jízdy pořádala Petra Polcrová , která se této role ujala místo Petry Kuté. Jinak bylo vše stejné, stejní lidé, stejní koně, stejné prostředí.

 Na rozdíl od loňska , kdy jsme tam jeli jako princezny přepravníkem, jsme se tam vydali se třemi koňmi po kopytě. Cesta proběhla v pořádku, asi za hodinku jsme já na Hobby, Kikina na Fešákovi a Katka na Matyldě dorazili na místo a předali koně jezdcům - dětem. Dětem proto, že tam byla pro ně nachystaná lehká trasa.  Kristýna zůstala na Fešákovi, Hobby jsem předala Natali a na Matyldě měla jet původně Anetka, ale dostala strach, tak ji nakonec jela Hanka. Ta se sice bála taky, ale na rozdíl od Anety strach překonala a nakonec byla ráda, že jela. Ráda by jela Bára, ta by se nebála, ale ta zas nemohla, protože měla zaracha kvůli škole. Snad ji to, že nesmí jet letošní hubertky, bude motivovat k získání nějaké té jedničky, aby směla zpět do sedla.

Děvčata se vrátila šťastná v vyjížďky a začaly soutěže v bariérovém skákání a ve skoku mohutnosti. Bariérové skákání vyhrála naše Natali Burešová na Hobby a skok mohutnosti Tereza Greplová z Čechovic na plnokrevné Magic Star. Fešák se snažil, skočili s Kristýnou 125 cm, ale v konkurenci velkých koní neměli šanci.

A pak jsme se zase vydali po kopytě domů..........(foto)

 

 

 

 

 

 ZÁŘÍ

 

  Dne 3.9.2010 byla prodána klisna Lady

 

Její novou majitelkou se stala Andrea Stavělová z Majetína. Andrejka u nás začínala jezdit už před lety, znám ji dobře a Lady se u ní bude mít skvěle. Jako vzpomínku na Lady  u nás si můžete prohlédnout její  medailon.

O tom, jak se tam Ladynce daří, se snad brzy dočtete na  stránkách stáje Majetín.

 

 

 

 

 

SRPEN

 

Veřejný trénink Grygov 

 

Letos poprvé a možná i naposledy jsme si vyjeli na akci pořádanou jinde. Tímto ještě jednou děkuji za to, že nám bylo umožněno přiložit Fešáka do vozíku ke Gastonovi, který jel právě na tuto akci. Fešák s jezdkyní Kristýnou Slunskou si vedl výtečně, zajeli spolu dva čisté parkury  a umístili se jednou na druhém ( dvoufázové skákání 60-70 cm) a podruhé na  čtvrtém (dvoufázové skákání 80-90 cm) místě.

 

 

 

PRÁZDNINY

 

O letošních prázdninách jsme poznali nové lidi, ale vracejí se k nám už několik let i staří známí. Tímto zdravím Liberec, Poděbrady i Prahu, odkud nám sem jezdívají stálí hosté. Tento rok jsme se v pozvánkách na pobyty u nás zaměřili na rodiče s dětmi a všichni byli hrozně fajn. Maminky si popovídaly s dospělými a děti řádily s našima děckama. Nejlépe se osvědčila pro děti Matylda. Na ošetřování je hodná a trpělivá, snášela od dětí různé copánkové variace a při ježdění je skvělá, protože chodila opravdu na slovo a děti se povozily, některé si dokonce i zajezdily.

 

Na závěr prázdnin jsme uspořádali už potřetí soustředění pro oddílové holky, které vyvrcholilo v sobotu 28.8. oddílovým přeborem. Nejprve byla jízda zručnosti pro velké i malé jezdce a potom lehký parkur do 80 cm.  Na akci jsme pozvali i hosty, zejména Petru Kutou ze Štarnova s  fjordy spolu s jejich stájovými kolegy a Darinu Francírkovou z Ptenského Dvorka.  Ostatní pozvaní se nemohli dostavit.

 

 

 

ČERVEN

 

Koncem června 2010 se od nás odstěhovala klisna Shakespeara a spolu se svým týmem přestoupila do jiného klubu. Přejeme jím hodně sportovních úspěchů.

 

 

 

 

DUBEN - KVĚTEN

 

Naše hříbata -  ročník 2010

 

Na prodej jsou ARON a BERYL.

 

V letošním roce se narodili tři hřebečci. Nejstarším z nich je Quinn, ktarý se narodil po dosti dramatickém dnu večer na velikonoční pondělí. Ve stáji žádné drama naštěstí nebylo, ale velikonoční pondělí je spojeno s jistou tradicí, takže se u nás střídaly zvané i nezvané návštěvy a byl to dosti hektický den. Po čtrnáctidenním zvýšeném  dozoru se klisna Chantal konečně rozhodla počátkem noci  ohřebit a narodil se jí krásný hřebeček po hřebci Quirado. Oba tito koníci jsou v majetku pana Cinka z Domamyslic.

 

Jako druhá se ohřebila  23.4.2010 klisna Sabina a narodil se Aron,  ryzáček po plavákovi, hřebci jménem Alois. Sabina je v majetku paní Michaely Ťukové, ale hřebeček, kterému jsem dala jméno Aron, je po dohodě s Míšou můj.

 

Nejmladší naše letošní hříbě je Beryl. Narodil se 10.5. klisně Barči. Je to překrásný hnědák po hřebci Beethowen.

 

Poděkování patří zejména mojí dlouholeté kamarádce a bývalé kolegyni  i spolužačce Lence, která tady se mnou strávila nejedno noční hlídání a byla přítomna prvním krůčkům do života všech tří našich letošních hříbat.

 

 

 

 Veřejný trénink

 

Stalo se již tradicí, že poslední květnovou sobotu pořádáme veřejný trénink, vlastně hobby závody, aby to bylo řečeno správně. Chtěla jsem původně, aby bylo v letošním roce víc akcí tohoto druhu, ale nakonec na pořádání další takové akce nezbyla nálada a nevyšel čas na přípravu.

Ale květnová akce se vydařila a zde je to zdokumentováno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roky minulé

 

Tyto stránky existují od roku 2006 a v této sekci bylo napsáno o koních, kteří přišli a odešli a o narození hříbat. Tyto informace si najdete v oddíle NAŠE KONĚ a HŘÍBATA a NAŠE KONĚ - HISTORIE. O tom, co se u nás dělo, si přečtete v sekci Z AKCÍ STÁJE ARKA.

 

 

*** 

 

 

 

 

                                                           

 

 

 

Petra: "Tak Hobčo, když udělám tohle, tak skočíš. Je to jasné?"

***

Anonym4 - Hobby: "Nemožeš se narovnat, nebo ztratils Harmasan?

***

Anonym3 - Hobby: "Ano doktore, děláš to dobře, ale myslím, že ta figura lépe vyzní u mě na hřbetě!"

***

Anonym2 - Valenta: "Hobby, nevim esli mně neprdly rajtky?!?"

                 Hobby: " A seš si jisté, že to néni jenom hnědka?"

***

Anonym - Hobinko,hobinečko, pověz kdo je ve stáji zdejší ze všech jezdců nejkrásnější?

Přidejte vtipný text zde!

 

***

Jana: Minulý týden přišla Jarča a té jsem řekla: No, jela bych já na Pinďovi a pan Březík na Cvrčkovi, ale když jsi přišla, pojede pan Březík na Pinďovi a ty na panu Březíkovi.

***

Kdysi - Výrok Jany: Správný rozestup poznáte tak, že mezi ušima svého koně vidíte ocas jezdce před sebou.

***

15.2.2005 - MVDr. P. Valenta: "Jé, šest a půl tuny koní, to je asi víc než slon, že? Kolik já jim toho mám tak asi naordinovat..." 

(Z porady veterináře s majitelkou)